Kendini Masajın Ritmine Bırak!

Derin Doku Masajı Faydaları - Bubbles SPA, Ankara Spa Merkezi - Masaj - Hamam
Derin Doku Masajı Faydaları

Derin Doku Masajı Faydaları

Derin doku masajı, vücuttaki dokuların alt katmanlarının manipülasyonunu sağlar ve kaslar ile eklemleri oluşturan destekleyici dokuları hedefler. Diğer popüler masaj teknikleri ile karşılaştırıldığında, basınç olarak daha düşüktür ve bedenin belli pozisyonlara yönlendirilmesini de içerir. Bu masaj tipi genellikle yavaş ve sıkı bir şekilde yapılır.

Derin doku masajı yapılan birey genellikle yüzüstü veya sırt üstü pozisyonda bekler, hedeflenen bölgelere ise bu sırada derin bir baskı uygulanır. Masajın faydalı olmasının temel sebeplerinden birisi ise kan akışını hızlandırıp kaslardaki gerginliği alırken, psikolojik sitresi düşürmesi ve serotonin, oksitosin gibi mutluluk hormonlarının salgılanmasını sağlamasıdır.

Derin Doku Masajının Faydaları


Kronik Sırt Ağrısını Tedavi Eder


Kronik sırt ağtısı konusunda masajlar arasında yapılan karşılaştırmalarda, terapötik masaj ve derin doku masajı arasında iyileşme hızı bakımından ciddi farklar görülmüştür.

Bu çalışmada tüm seanslar 30 dakika uzunluğunda olmuşlar ve günlük düzenli olarak gerçekleştirilmişler. Hastalara herhangi bir başka terapi veya tedavi de uygulanmamış. 10 günün ardından derin doku masajı terapisi gören hastaların çeşitli kriterler ile değerlendirildiklerinde, terapötik masaj gören hastalara nazaran daha fazla iyileşme gösterdikleri ortaya konulmuştur.
2014 yılındaki bir diğer araştırmada ise derin doku masajının tek başına diğer masaj tipleri ve ağrı kesici kullanımlarına nazaran daha etkili olduğu tespit edilmiş.

Yüksek Kan Basıncını Düşürür


Alternatif ve Tamamlayıcı Tıp yayınındaki bir çalışmada, derin doku masajının küçük, büyük ve ortalama tansiyon üzerinde ciddi anlamda pozitif bir etkiye sahip olduğu görülmüştür ve yüksek tansiyon hastalarının tansiyon düzeylerinde düşmeler meydana gelmiştir. Ayrıca hastaların kalp atım hızları da düşüş göstermiştir.

Stresi, Anksiyeteyi ve Kas Gerilimini Azaltır


Kronik stresten ve kas geriliminden kaynaklanan ödemler, genel sağlığa zarar verirler ve bu da iyileşme süresini uzatır, bağışıklık fonksiyonlarını zayıflatır ve tansiyon gibi kardiyovasküler problemlere sebep olur. Çalışmalara göre masaj terapisi kortizol seviyelerini düşürebiliyor, oksitosin hormonu üretimini arttırıyor ve bedeni rahatlatıyor. Oksitosinin insanlarda sosyal bağların sürdürülmesini sağlayan ve işbirliğini arttıran bir hormon olması nedeniyle önemli bir rolünün olduğu da biliniyor.

Derin doku masajının doğal stres alıcı yeteneğinin temelinde ise damarları genişletebilmesi ve limbik sistemin aktivitelerini azaltabilmesi bulunuyor.

Yara İzlerini Ortadan Kaldırır


Derin doku masajı sıklıkla yara izleri oluşumunu ortadan kaldırabilir ve böylece bölgede oluşan sertliklerin ortaya çıkmasını engeller. Bunun yanında ödemleri azaltabilmesi ve kas spazmlarını kan akışını hızlandırarak azaltması sayesinde dokulara daha fazla oksijen iletilir ve bu da sinir sisteminin strese verdiği tepkileri azaltır.

Herhangi bir yaralanmanın ardından oluşan ödemler, kanın yaralı dokulara ulaşmasına engel olabilirler ve bu da dokulara besin ve oksijen gidişine engel olur. Neticede ortaya toksin birikimi yapmış hasarlı bir doku çıkar ve bu da ağrıları arttırır.

Spor Performansını ve Toparlanma Sürecini İyileştirir


Spor Tıbbı ve Fiziksel Fitness yayınındaki bir çalışmada, derin doku masajının sporcularda hem toparlanma sürecini hem de performansı arttırdığı görülmüştür. Spor masajı olarak adlandırılan derin doku masajı tipinde, sporculara vücudu ısıtabilmeleri için aktiviteden önce masaj yapılıyor ve bu da yaralanmaların önlenmesine yardımcı oluyor.
Sporcuların masajdan gördükleri psikolojik faydalar da biliniyor. Özellikle odaklanma ve kendine güven konusunda derin doku masajı sporculara ciddi etkilerde bulunuyor.

Doğum Ağrılarını Azaltır ve Doğuma Yardımcı Olur


Pek çok hamile kadın günümüzde alternatif ve tamamlayıcı tedavilere yöneliyor ve böylece doğal doğum tekniklerinde ortaya çıkan ağrılar ile baş edebiliyorlar. Başvurulan terapi tipleri arasında ise masaj terapisi, akupunktur ve kiropraktik terapiler yer almaktadır.

Bazı araştırmalarda masaj terapisinin anksiyeteyi azaltan etkileri sebebiyle kadınların doğum öncesi, sırası ve sonrasında yaşadıkları depresyon, anksiyete, bacak ve sırt ağrıları semptomlarından kurtulabildikleri görülmüştür. Bir araştırmaya göre, doğumdan önce ve doğum sırasında masaj terapisi alan kadınların daha az ağrı duydukları, doğumun üç saat daha kısa sürdüğü ve daha az ilaca ihtiyaç duydukları görülmüştür.

Masaj sonrasında kortizol düzeylerinin düşmesi ve kan akışının iyileşmesi sebebiyle, kadınlar aşırı fetal aktiviteden ve prematüre doğum riskinden de kurtuluyorlar.

Artrit Semptomlarını Azaltır
Kronik eklem ağrıları, sertlikler, anksiyete, eklem hareketlerinde kısıtlanmalar ve uyku problemlerine karşı masaj terapileri Artrit Kurumu tarafından öneriliyorlar. Sıkı masaj teknikleri hem uzmanlar hem de hastaların kendileri tarafından ilgili bölgelere günlük olarak uygulanabilirler.
Araştırmalar, daha fazla basınç uygulanan sıkı masajların, artrit ağrısında hafif masajlardan daha etkili olduğunu gösteriyorlar. Hafif masajların genellikle keyif verici olmalarına karşın, orta düzeyde basınç içeren masajlar rahatlatıyor, tansiyonu ve kalp atımını azaltıyorlar.